A szép mosolyhoz, a rendezett fogsorhoz és a tiszta beszédhez elengedhetetlen, hogy helyesen és jól nyeljünk. Az előző írásban röviden áttekintettük, hogy mi is az a nyelvlökéses nyelés. Könnyű dolga van annak, akinek a fogszabályzó szakorvosa felhívja a figyelmét a problémára. Azonban olyanok is akadnak bőven, akik még nem kerültek még fogorvoshoz, nem állnak még kezelés alatt, de nyelési rendellenességük van, csak épp nem tudnak róla.
Nyelvökéses nyelés tünetei
Ezért érdemes tudni, hogy milyen jelei, tünetei lehetnek a nyelvlökéses nyelésnek (a teljesség igénye nékül):
- Nem javuló beszédhibák, melyek a következő hangokat érintik: sz, z, c, s, zs, cs, t, d, n, l.
- Szájlégzés, gyakran nyitott szájtartás.
- Éjszaka nyitott szájjal való alvás, horkolás.
- Gyakran cserepes, száraz ajkak.
- Fogsorzáródási, harapási rendellenességek.
- Fogazati eltérések, stb.
Muszáj kezelni?
Több kliensemben is felmerült már a kérdés, hogy muszáj-e a nyelvlökéses nyelést kezelni. Nos, ha fogszabályzásról van szó, akkor igen, hiszen a fogszabályzás nem lesz eredményes a rossz nyeléstechnika fennállása miatt. Ha nincs folyamatban fogszabályzás, és a kliens nem is tervez, akkor viszont azt szoktam mondani, hogy nem kötelező, de nagyon ajánlott. Ugyanis a kezeletlen nyelvlökésnek a fenn említett kellemetlen tünetek lehetnek a következményei, így mindenképp célszerű ezeket megelőzni.
Fordulj szakemberhez!
Ha valamelyik tünetet észleled magadon, akkor javasolt mielőtt egy logopédust felkeresni, egy rövid vizsgálat után biztosan tudni fogod, hogy érintett vagy-e.